Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Gość magda_w

Karma dla kota - tylko sucha lub tylko mokra???

47 postów w tym temacie

Nie robiłam jonogramu. Tylko krew, mocz, nerki i wątrobą, usg.  Więc nie mogę nic na ten temat powiedzieć. 

Ale zrobię kolejne bedania za jakiś czas, to dam znać jak to wszystko wygląda (tylko, że wedy już na bank będzie na tej lepszej mieszance). Nie chcę też popadać w paranoję i co chwile latać z kotem po badaniach, skoro nie wykazuje żadnych dziwnych symptomów chorobowych, jest wesoły, radosny, ma dużo energii i piękną sierść.

WPoczytałam i właśnie sobie przypomniałam, że miałam zrobić Ofelii kontrolne badanie moczu po przejściu na barf... (bo ma biedactwo skłonność do zapalenia pęcherza). No nic, zrobię po świętach.

Z tymi barfowymi mieszankami to na początku jest lekki stres. Bo np. kot nie chce jeść tego czy tamtego i nie bardzo można czymś zastąpić (np. u mnie tą nieszczęsną wątróbkę, która dopiero teraz powoli staje się jadalna). Ale najważniejsze żeby zacząć z przynajmniej częścią suplementów, to później już jakoś idzie do przodu. U mnie obecnie brakuje jeszcze alg i krwi (te algi gdzieś w końcu dostanę, ale z krwią jest problem, bo najłatwiej dostępna suszona wołowa, która odpada przy podejrzeniu uczulenia na cielęcinę i wołowinę). A gotowych mieszanek suplementów nie stosowałam, przy mega wybrednej kotce wolałam powoli sprawdzać, co jest jadalne a co nie.

Ale fajnie, że na forum coraz większe zainteresowanie barfem :)

heh, no właśnie to jest też problem, że kot jest wybrednym zwierzakiem :D

Najlepiej młodemu zwierzakowi zapodawać, bo wtedy przywyka do tego naturalnego żarcia i nie jest nauczony polepszaczy smaków i innych takich.

Mnie się wydaje, że gdyby tak było, to w sprzedaży w ogóle powinien być dostępny tylko jeden rodzaj karmy. Ja swojemu daję i suchą i mokrą, a dobrą karmę można kupić w apetete.pl i nie wydaje mi się, by na zdrowie kota miało wpływ mieszanie tych dwóch rodzajów karm. Bardziej jednak, moim zdaniem, liczy się skład i jakość karmy.

Ja mojej kotce podaje i suchą karmę i mokrą. Moja malutka jest wybredna, dlatego podaje jej tylko produkty firmy Whiskas. Rano i wieczorem dostaje saszetkę mokrej karmy ( firma Whiskas posiada wiele smaków, także każdy kociak znajdzie coś dla siebie), do tego przez cały dzień ma dostęp do suchej karmy. 

Dla mnie rónież robienie z kota wegetarianina to jakaś porażkaNie znam jednak na szczęście żadnej osoby, która tak by się zachowywała i mam nadzieję,że jest to jakaś urban legentd Ewentualnie sporadyczne przypadki.

Unikam kupowania kotu karmy z supermarketów. Już kilka razy słyszałam,że taka karma to jak fast food dla kota i pomimo tego,że ją bardzo lubi to staram sie kupować lepsze jakościowo jedzenie. Zamawiam karmę Dolina Noteci. Jedna z lepszych obecnie :

https://www.petstation.pl/koty/koty-karma

Tutaj możecie je sobie przejrzeć. Doradził mi to weterynarz. 

Współczuje kotom których właściciele wierzą w to że koty karmione warzywami itp. będą zdrowe . Co do mieszania karmy suchej z mokrą twierdze że taka mieszana dieta jest dla kota jedną z najlepszych ważne jest jednak aby niedwać mokrej i suche naraz ponieważ kot trawi je inaczej. . Dieta BARF jest najlepsza dla kota jednak niezbyt wygodna dla właściciela który nie ma za dużo czasu na bawienie się w suplementowanie mięsa (najpierw trzeba oczywiście znaleść takie dobrej jakości). Moim zdaniem łatwiej i szybciej jest kupić karmę z dużą ilością mięsa ( oczywiście nie nieokreślonych odpadów) i bez zboż. Mamy wtedy pewność że kot ma wszystko potrzebuje i nie musimy sami przygotowywać posiłków.

Ja za to polecam karmę animonda . Mój kotek bardzo ją lubi, dodatkowo karma ta zawiera bardzo mało chemii i jest ogólnie polecana przez weterynarzy.

Najlepsza jest dieta Barf gdyz jest najbardziej zblizona do naturalnego jedzenia kota.

Jezeli decydujemy sie na karmienie kota gotowymi karmami to tylko mokrymi  z duza iloscia miesa,z dwoch powodow:

1.Karmy mokre zawsze maja lepszy sklad od suchych

2.Maja duza wilgotnosc,czyli sa dobre dla ukladu moczowego kota i tak nie szkodza jak karmy suche.nawet te najlepsze.

Dnia 12.12.2012 o 14:01, Anusi@k napisał:

Koty pobierają wodę z poźywienia - po prostu taka ich natura inaczej są notorycznie odwodnione.
Koty powinny (moim zdaniem nawet muszą) otrzymywać mokry pokarm.

Mam 3 czteromiesięczne koty. Jestem ciemna jeśli chodzi o koty, że tak to ujmę. Gdy karmiłam je tylko karmą mokrą to miały rozwolnienie, gdy zaczęły jeść karmę suchą wszystko jest dobrze. Czy w takim przypadku wciąż podawać im karmę mokrą? Nie miało znaczenia, czy to karma mokra lepszej czy gorszej firmy. Po każdej miały rozwolnienie. 

@neliam co to znaczy "Nie miało znaczenia, czy to karma mokra lepszej czy gorszej firmy" ? jakich firm próbowałaś ?

Dnia 12.12.2012 o 19:25, Anusi@k napisał:

Asia! a to wege nie mogą mieć mięsoźernego zwierza ;)))? - tylko króliczki świnki i chomiczki? hehehe ;)

Waźne tylko aby mieć świadomość aby z kota nie robić królika bo ma się takie a nie inne przekonania...;)

p.s.

Ja teź chciałabym być wege xD Moźe nie weganką ale wegetarianką tak;).

Ania jak nie sprobujesz to nie bedziesz:D

Moja je głównie suchą karmę, od czasu do czasu dostanie też mokrą i smakołyki ;)

@Kanciasta 

A czytałaś może skład tych ... rzeczy? 

Whiskas to najgorsze co możesz kotu kupić do jedzenia.

Skład

mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (m.in. 4% kurczaka), składniki mineralne, cukier. 

Taki skład mają najtańsze puszki dostępne w marketach, czyli gorzej już być nie może...

RC wcale nie lepszy... a cena!.

Skład:

Suszone białko drobiowe, kukurydza, włókno roślinne, gluten kukurydziany, pszenica, izolat białka roślinnego*, hydrolizat białka zwierzęcego, tłuszcze zwierzęce(...)

Kot nie krowa =), proponuje zmienić na jakieś jedzenie dla kota - mięsożercy. 

Na kocie fochy nie poradzę.

a) Testowałam koło 6 różnych karm suchych z wysokiej i niższej półki, tę konkretną kot je i nie ma problemu.

b) Co do whiskasa - wiem, gdybym mogła kupowałabym coś innego, ale kot nie chce nic poza "ludzkim" jedzeniem i Whiskasem o smaku kurczaka. Z dwojga złego wolę dawać Whiskasa... szczególnie, że tak jak mówiłam, żadnych problemów ze zdrowiem, skórą, ani oczami nie ma.

Wiadomo kilka razy w miesiącu ugotuję wątróbkę lub dam kurczaka gotowanego z zupy, ale codzienna dieta wygląda mniej więcej tak i co by nie było, działa.

Tu nie chodzi fochy tylko o uzależnienie. Niestety sama przez to przechodziłam i wiem z czym to się wiąże... przestawienie na lepsze suche zajęło mi wtedy pewnie łącznie z 3 mc. pomału dosypywałam po parę ziarenek nowej karmy do RC - pluł nową karmą a wyjadał RC, z czasem jednak coraz mniej, mniej aż zaczął pluć RC. 

Każdy ma problem żeby przestawić koty z takich karm bo już producenci o to zadbali żeby mając tak marny skład koty zechciały to w ogóle zjeść, pomyśl ile chemii muszą tam dodać, a ile chemii musi tam być że później kot nie chce jeść nic innego?.

Dzieci też najchętniej jadły by tylko lody, chrupki, czekoladki i cukierki, frytki, pizze i parówki, ale nikomu do głowy nie przychodzi aby karmić dziecko tylko takimi rzeczami.

Całe szczęście nie musiałam przestawiać kota z marnej mokrej karmy, bo to jeszcze trudniejsze i wymaga naprawdę dużo pracy, chęci i samozaparcia.

Teraz Twój kot jest zdrowy, ale jak zacznie się coś dziać (problemy po takiej diecie nie wyjdą zaraz tylko po latach) i wtedy to dopiero będzie problem żeby cokolwiek zmienić.

Najłatwiej zmienić najpierw suche na coś lepszego - mięsnego, bez chemii i zbóż.

Dopiero po zmianie suchego próbować zmienić mokre, najpierw na średnie później lepsze.

Cała zmiana diety to bardzo długi proces, nie ma tak że dasz nowe i kot zje, bo jak tak ma wyglądać zmiana to szkoda w ogóle wydawać kasy i stresować kota.

Purina Pro Plan i Eukanuba w złych karmach? Jeszcze niedawno były uważane za dobre karmy...

Obie karmy mają dużo zbóż, mało mięsa i co za tym idzie masę weglowodanow.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0

Media społecznościowe

Dodaj nas