Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0
Gość Viktoria.S

Czy może kot bez rodowodu uzyskać go na wystawie?

4 posty w tym temacie

Witam!

Mam pytanie: czy może kot bez rodowodu uzyskać go na podstawie ocen sędziów na wystawie? czy koniecznie by była to wystawa międzynarodowa? Przeczytałam, że można zarejestrować kota jako nowicjata (pkt.4.4.5.3 http://www.felispolonia.eu/public/files/r_hodowlany.pdf). Może ktoś z tym samym problemem się spotykał i w jakiś sposób walczył. Byłabym wdzięczna za pomóc!

Po-prostu u mojej kotki mama posiada rodowód, a tata jest po rodowodowych rodzicach, ale rodowodu nie posiada :( może to w jakiś sposób może nam pomóc na wystawie, żeby nie tracić historię rodu mojej koteczki.

Klasa nowicjatu dla kotów na wystawach dostępna jest tylko dla niektórych ras kotów i w pewnych okolicznościach. Może to dotyczyć np. ras nowo tworzonych albo tzw. ras naturalnych (powstałych bez umyślnego krzyżowania czy selekcjonowania - ale wtedy kot powinien pochodzić z obszaru gdzie koty danej rasy żyją jako wolnożyjące, z terenu gdzie rasa powstała). Opiszę na przykładzie kota europejskiego. Standard rasy europejskiej został określony na podstawie wyglądu "typowego" dachowca - ale jak wiemy dachowce są bardzo różne i nie każdy spełnia określone cechy (bo np. może mieć domieszkę krwi innej rasy). Europejczyki są uznawane za rasę naturalną, dla nich klasa nowicjatu jest otwarta (póki co). Można w tej klasie wystawić każdego dachowca, nawet znajdę z piwnicy (ale nie każdy kot tą klasę przejdzie).

Ale - jeżeli mamy np. kota w typie persa, po rodzicach bez rodowodu, to nie ma mozliwości wystawienia go w klasie nowicjatu. Dla tej rasy klasa nowicjatu nie jest otwarta. Koty perskie to nie jest rasa naturalna, powstała dosyć dawno - więc nie jest dopiero tworzona.

Nie wiem, w typie rasy jest twój kotek, ale obawiam się, że nie masz szansy na rodowód w klasie nowicjatu. Niestety, jeżeli się chce mieć kota rasowego, to należy go kupić z hodowli, z rodowodem.

Dziękuję za odpowiedź! Mam rosyjską niebieską koteczkę. Ale nie mogę zrozumieć wtedy: sędzi są wykwalifikowane, wiedzą wszystkie cechy charakteryzujące dany typ rasy, ale nie mogą uznać kota za kota należącego do tej lub innej rasy?.. szkoda... myślałam, że dla zwierząt inaczej niż dla ludzi-nie ma biurokracji i niesprawiedliwości :(

Tu nie chodzi o biurokrację i niesprawiedliwość. Chodzi o to, że rasa to zarówno fenotyp (czyli to co widać) jak i genotyp (czyli odpowiedni zestaw genów). Kot może wyglądać jak rosyjski niebieski, ale genetycznie być bardziej dachowcem czy syjamem. I potomkowie tego kota odziedziczą geny zarówno rosyjskiego niebieskiego, jak i np. dachowca, przy czym mogą już wyglądać jak dachowce, a nie rosyjskie niebieskie.

Rodowód to z jednej strony dokument potwierdzający "ród" kota, jego pochodzenie. W rodowodzie wypisuje się przynajmniej 4 pokolenia wstecz. Ty znasz tylko rodziców swojej kotki, a więc nie masz tych 4 pokoleń. A może wśród dalszych przodków twojej kotki był pers, syjam czy norweski leśny? Wtedy fenotypowo twoja kotka jest rosyjską niebieską, ale genetycznie niezupełnie.

Z drugiej strony rodowód ma dawać gwarancję, że potomstwo tego konkretnego kota, skrzyżowanego z kotem tej samej rasy, da kocięta tej samej rasy co rodzice, wyglądające tak jak rodzice (a nie że np. po rodzicach "persach" rodzą się dachowce). Jeżeli daje się taką gwarancję, to rodowód nie może być tylko świstkiem papieru, który każdy może kotu wyrobić, tylko musi być dawany wtedy, gdy rzeczywiście się należy.

Nawet koty, które mogą być wystawione w klasie nowicjatu i przejdą ją pomyślnie, nie dostają pełnego rodowodu (jest to taki "zastępczy" rodowód). Dopiero potomkowie tych kotów (czwarte pokolenie) mogą dostać pełny, normalny rodowód (gdzie są wpisane 4 pokolenia przodków).

Mam nadzieję, że napisałam to w sposób zrozumiały.

Chcesz dodać odpowiedź ? Zaloguj się lub zarejestruj nowe konto.

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to bardzo łatwy proces!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  
Obserwujący 0

Media społecznościowe

Dodaj nas